Hodal, Palwal, Haryana
GST No. 06AIHPB0291R1Z2
Call 07942969216 93% Response Rate
Send Enquiry
| Panel Thickness | 25 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.9 |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/cum |
| Thickness | 25 mm |
| Material | Wood Wool |
| Brand | Thermofriz |
| Size | 1200 x 600 mm |
| Standard Size | 1220 x 610 mm |
| Fibre | 1mm width Pine wood |
| Binder | 85 Grade Magnesite 200 mesh |
| Edge Shape | Square |
View Complete details
| Panel Thickness | 20 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.7 |
| Surface Type | Coarse |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/m3 |
| Color | White |
| Application | Ceiling |
We are engaged in offering 20 Mm Wood Wool Acoustic Panel to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Panel Thickness | 15 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.9 |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/m3 |
| Color | Natural |
| Application | Partition, Wall, Ceiling, Sports Hall |
| Binder Type | Magnesite |
We are engaged in offering 15mm Wood Wool Acoustic Panel to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Panel Thickness | 20 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.8 |
| Edge Type | Bevelled |
| Density | 350 kg/m3 |
| Color | Natural |
We are engaged in offering Acoustic Wood Wool False Ceiling to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Panel Thickness | 50mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.7 |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/m3 |
| Color | White |
We are engaged in offering 50 Mm Wood Wool Acoustic Panel to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Material | Wood Wool |
| Thickness | 25 mm |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 9150m x 610mm |
| Density | 450 kg/cum |
| Standard Size | 610 x 610 mm |
View Complete details
| Material | Wood Wool |
| Density | 400 kg/cum |
| Thickness | 25 mm |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1200mm x 600mm |
| Standard Size | 1220mm x 610mm |
View Complete details
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 400 kg/cum |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | Thermofriz |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 595 x 595 mm |
| Standard Size | 1220 mm x 610 mm |
View Complete details
| Size | 1200mm x 600mm |
| Thickness | 20 mm |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Wood Wool |
| Standard Size | 1220mm x 610mm |
| Density | 400 Kg/cum |
View Complete details
| Density | 400 Kg/cum |
| Material | Wood Wool |
| Size/Dimension | 1200mm x 600mm |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Standard Size | 1220mm x 610mm |
| Thickness | 38 mm |
View Complete details
| Panel Thickness | 25 mm |
| Panel Size | 600 x 600 mm |
| NRC | 0.9 |
| Edge Type | Tongue And Groove |
| Density | 560 kg/cum |
| Thickness | 24 mm |
| Material | Wood Wool |
| Brand | Thermofriz |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| Area | 0.629 sqft |
| Side Size | 150 mm |
| Length | 260 mm |
| Angle Size | 300 mm |
View Complete details