| Core Material | Wood Wool |
| Panel Type | Wall |
| Material | Wood Wool |
| Density | 400 Kg/cum |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 25 mm |
| Size | 1200mm x 600mm |
| Standard Size | 2000mm x 610mm |
Wood Wool Sandwich Panel which is made up from wood wool board. Thermofriz offer fibrol i.e widely used as a pre-fabricated panel for sound problems like in house near industrial area and in factories which are having sound problem, dg rooms, sound testing rooms etc. Our sound insulation board for sound insulation.
Installation Specifications for Walls
Can be installed on GI metal/ Wooden/ MS frame of 50 x 50mm making a grid of 610 x 610 mm c/c. The frame is to be made in proper line after leveling. The panels will be backed with 50mm Sentetic Wadding 1000 GSM inserted inside the grid of 610 x 610mm.
Installation Specifications for Ceiling
Can be installed making grid of size 600 x 600mm c/c of G.I pre coated system using Main T 34 x 24 & Cross T 24 x 24 & wall angles suspended suitably by dash fasteners, GI wire & suspension clip & MS cleats. A layer of 50mm Sentetic Wadding 1000GSM to be used over false ceiling for best results.
Technical Specifications
Providing & fixing Thermofriz Acoustic “Glass Wool” Panels made from wood fibers mineralized with magnesite composite many thickness and is of multi-colour. Highly recommend for interiors for heat and sound, has excellent sound result as per ISO: 354 -1985 & ASTM 423-90a. Thermofriz wood wool boards are made as per IS: 3308, BS: 1105 & DIN: 1101. These board are not easily ignitable for which we have a fire test done under BS: 476 Part 5, 6, 7. Weather Test Cycle (B) IS: 9307 Part 7- 1979. Thermal Conductivity Test under BS: 874-1965.
Available Standard Size
1220mm × 610mm
Available Size
915mm × 610mm, 600mm ×600mm, 595mm × 595mm
Available Thickness
40, 50, 75,100 mm
Available Density
600, 800 kg/cum
Available Color
- White FNP01
- Black FNP02
- Light Yellow FNP03
- Yellow FNP04
- Sky Blue FNP05
- Dark Blue FNP06
- Red FNP07
- Rust FNP08
- Light Green FNP09
- Green FNP10
- Parrot Green FNP11
- Dark Green FNP12
- Pink FNP13
- Mc Donald Grey FNP14