Hodal, Palwal, Haryana
GST No. 06AIHPB0291R1Z2
Call 07942969216 88% Response Rate
Send Enquiry
| Panel Thickness | 15 mm |
| Panel Size | 1200 x 600 mm |
| NRC | 0.7 |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/m3 |
| Color | Beige |
| Application | Ceiling |
We are engaged in offering Wood Wool Boards Acoustic Panels to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Base material | MDF |
| Core material | MDF |
| Panel size | 1220x2440 mm |
| Perforation pattern | Round holes |
| Open area | 10 % |
| Surface finish | Perforated |
| NRC | 0.8 |
| Mounting | Suspended, Ceiling grid, Wall mount, Free standing |
| Fire rating | Class 1 |
| Brand | Thermofriz |
| Density | 800 kg/cum |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 16 mm |
| Standard Size | 2440 x 128 x 16 mm |
| Groove Distance | 16 mm |
| Groove Size | 4 mm |
| Perforation | 10 mm |
View Complete details
| Base material | MDF |
| Panel type | Wall panel |
| Core material | MDF |
| Panel size | 1220x2440 mm |
| Perforation pattern | Round holes |
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Open area | 10 % |
| Surface finish | Perforated |
| NRC | 0.8 |
| Size | 2400 x 1200 x 16 mm |
| Mounting | Free standing, Wall mount, Ceiling grid, Suspended |
| Fire rating | Class 1 |
| Brand | Thermofriz |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm Thick Circular Pin Hole |
View Complete details
| Panel type | Wall panel |
| Core material | Wood wool |
| Panel size | 600x1200 mm |
| NRC | 0.9 |
| Surface finish | Painted |
| Size | 600 x 600 mm |
| Mounting | Free standing, Suspended, Wall mount, Ceiling grid |
| Fire rating | Class 1 |
| Brand | Thermofriz |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 10 mm |
| Board Material | Pine |
| Standard Size | 595 x 595 mm |
View Complete details
| Panel type | Wall panel |
| Thickness | 15 mm |
| Panel size | 600x1200 mm |
| NRC | 0.8 |
| Core material | Microfibre |
| Surface finish | Fabric faced |
| Mounting | Wall mount |
| Fire rating | Class A |
We are engaged in offering 15mm Microfibre Acoustic Panel to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Panel type | Cloud panel |
| Core material | Wood wool |
| NRC | 0.9 |
| Usage/Application | Auditorium |
| Surface finish | Painted |
| Density | 400 Kg/cum |
| Panel size | 600x1200 mm |
| Size | 1200mm x 600mm |
| Mounting | Wall mount, Free standing, Ceiling grid, Suspended |
| Fire rating | Class A |
| Color | Beige |
| Thickness | 6 mm |
| Standard Size | 1220mm x 610 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2500 Piece
| Panel Type | Acoustic Panel |
| Panel Size | 4×2 ft |
| Board Material | Pine |
| Pattern | Plain |
| Grade | Interior |
| Brand | Thermofriz |
| Thickness | 10 mm |
| Color | Off White |
| Usage | Wall Panel, Ceiling, Partition |
| Features | Sound Proof,Termite Resistant,Thermal Insulation,Fire Resistant,Control Heat & Cold |
| Density | 400 Kg/cum |
| Size | 1200 x 600mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Standard Size | 1220 x 610 mm |
Installation Specifications for Walls
Can be installed on GI metal/ Wooden/ MS frame of 50 x 50mm making a grid of 610 x 610 mm c/c. The frame is to be made in proper line after leveling. The panels will be backed with 50mm Sentetic Wadding 1000 GSM inserted inside the grid of 610 x 610mm
Installation Specifications for Ceiling
Can be installed making grid of size 600 x 600mm c/c of G.I pre coated system using Main T 34 x 24 & Cross T 24 x 24 & wall angles suspended suitably by dash fasteners, GI wire & suspension clip & MS cleats. A layer of 50mm Sentetic Wadding 1000GSM to be used over false ceiling for best results.
Providing & fixing Thermofriz Acoustic Natural Panels made from wood fibers mineralized with magnesite composite many thickness and is of multi-colour. Highly recommend for interiors for heat and sound, has excellent sound result as per ISO: 354 -1985 & ASTM 423-90a. Thermofriz wood wool boards are made as per IS: 3308, BS: 1105 & DIN: 1101. These board are not easily ignitable for which we have a fire test done under BS: 476 Part 5, 6, 7. Weather Test Cycle (B) IS: 9307 Part 7- 1979. Thermal Conductivity Test under BS: 874-1965.
Available Thickness:
13, 15, 20, 25, 40, 50, 75, 100, 150 mm
Available Density:
450, 600, 800 kg/cum
Available Color
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Square Feet
| Usage/Application | Sound Absorbers |
| Density | 450 kg/m3 |
| Thickness | 20 mm |
| Color | Matt Black |
| Brand | Thermofriz |
| Size | 1220 X 610 X 20MM |
| Standard Size | 1200 X 600 |
Additional Information:
View Complete details