Hodal, Palwal, Haryana
GST No. 06AIHPB0291R1Z2
Call 07942969216 93% Response Rate
Send Enquiry
| Material | Wood Wool |
| Size | 600x1200 mm (2x4 ft) |
| Thickness | 15 mm |
| Edge Type | Square |
| Noise Reduction Coefficient (NRC) | Upto 0.90 |
| Application / Usage | Office, Hospital/Healthcare, School/Education, Shopping Mall/Retail, Auditorium/Theater, Home Theater, Industrial, Hotel/Restaurant |
| Surface Pattern | Perforated |
| Fire Resistance | Class A / Class 0 |
| Thermofriz | Thermofriz Acoustics |
We are engaged in offering 15mm Microfibre Acoustical Ceiling Tiles to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
| Panel Thickness | 15 mm |
| Material | Wood Wool |
| Panel Size | 595 x 595 |
| Size | 595x595 mm (2x2 ft) |
| Thickness | 15 mm |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Noise Reduction Coefficient (NRC) | Upto 0.90 |
| Density | 400 kg/m3 |
| Application / Usage | Office, Auditorium/Theater, School/Education, Shopping Mall/Retail, Hospital/Healthcare, Hotel/Restaurant, Industrial, Home Theater |
| Surface Pattern | Perforated |
| Fire Resistance | Class 1 / Class P |
| Application | Ceiling, Sports Hall, Partition, Wall |
| Binder Type | Magnesite |
We are engaged in offering 15mm Wood Wool Acoustical Ceiling Tiles to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Panel Thickness | 15 mm |
| Panel Size | 610 X610mm |
| NRC | 0.9 |
| Surface Type | Medium |
| Edge Type | Square |
| Density | 400 kg/m3 |
| Color | Natural |
| Application | Ceiling, Sports Hall, Wall, Partition |
| Binder Type | Magnesite |
We are engaged in offering 15mm Wood Wool Boards Acoustical Ceiling Tiles to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Additional Information:
View Complete details
| Color | White |
| Thickness | 15 mm |
| Dimensions | 1200 x 600 mm |
| Usage/Application | Office |
| Brand | Thermofriz |
| Density | 100 kg/cum |
| Standard Size | 600 x 600 mm |
View Complete details